taktum

Růžena – Příběh malířky Růženy Zátková

7.4.–31.7. 2011, Císařská konírna Pražského hradu.

Projekt

Objevnou výstavu, která poprvé souborně představila osobnost umělkyně Růženy Zátkové, připravilo Arbor vitae societas  společně se Správou Pražského hradu. Taktum se podílelo na mediální kampani projektu.

Opomíjená malířka, která bývá řazena mezi italské futuristy (mezi nimi se také pohybovala), se prosadila v zahraničí a v Čechách není známá. Zejména proto, že zemřela příliš mladá. Blízké přátelství ji pojilo s F.T. Marinettim (který ji automaticky řadil po bok svých kolegů futuristů), s M. Larionovem a N. Gončarovou, s chorvastkým sochařem Ivanem Meštrovičem (přítelem T.G.M.), psala si s Igorem Stravinským a S. P. Ďagilevem - , kteří ovlivňovali její tvorbu, ačkoli na sklonku života už měla svébytný rukopis. Je velice těžké vypátrat její díla. 

Alena Pomajzlová, kurátorka výstavy a autorka monografie, věnovala Růženě 10 let - a výsledek její práce byl vystaven v Císařské konírně Pražského hradu od 7. dubna do 31. července 2011. Kromě děl Růženy Zátkové byli zastoupení i futuristé - Giacomo Balla a Umberto Boccioni, nechyběli ani blízcí přátelé, významný ruský umělecký pár, Michail Larionov a Natalia Gončarova. Kromě Růženina díla jsou zajímavé i její složité životní osudy, které ukončila příliš brzká smrt.  

Umělkyně, jejíž tvorba je předzvěstí informelu abstraktní materiálové tvorby, zcela předběhla svou dobu a své současníky, a to nejen formálním, ale i obsahovým pojetím svých děl. Výstava otevírá zároveň řadu obecnějších otázek – o podobách modernosti, o roli experimentu či významu tradice, o postavení ženy-umělkyně. Zátková patří mezi hrstku českých umělců, kteří dokázali opustit domov a tvořit v cizině, a to za cenu ztráty domácí scény, kam se jí dodnes nepodařilo vrátit. Výstava, doprovodné programy a monografie se pokusili tento dluh dodatečně splatit. 

Výstavu uspořádala Správa Pražského hradu a společnost Arbor vitae societas ve spolupráci s Taktum pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, ministra kultury Jiřího Bessera a primátora Hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.

Stránky výstavy na Artmap

Galerie

Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková
Růžena Zátková