taktum

Monografie Libuše Niklové

Libuše Niklová - druhé vydání úspěšné publikace

O knize

V roce 2010 vyšla tato výjimečná a posléze několika cenami ověnčená kniha poprvé a její náklad byl velice rychle rozebrán. Zřejmě i proto, že monografie designérky hraček LIBUŠE NIKLOVÉ autorky Terezy Bruthansové doprovodila hned tři výstavy - ve Zlíně, v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a v pařížském Muzeu dekorativních umění v Louvru. V Čechách se stala Nejkrásnější knihou roku 2010 a v prestižní mezinárodní soutěži Nejkrásnější kniha světa v Lipsku získala o dva roky později bronzovou medaili. Znají ji v americkém MoMA (Museum of Modern Art), když z ní čerpali při koncipování významné přehlídky Century of the Child a kde je Libuše Niklová zastoupena i na současné výstavě Designing Modern Women 1890 - 1990. Dostala se do Jižní Koreji i do Japonska. Prodávali ji na britském Amazonu. To vše se bohužel dělo v situaci, kdy knih LIBUŠE NIKLOVÁ zbývalo poskrovnu. Až letos v létě byla několikaletá snaha o reedici korunována úspěchem. S přispěním Ministerstva kultury ČR, „domácí“ Fatry Napajedla a.s., města Napajedla, firmy Barum Continental a kovárny Viva, se podařilo tuto technologicky náročnou dvojjazyčnou publikaci znovu vydat. A stalo se tak v ideálním momentě, v době, kdy se Fatra a.s., tedy továrna, kde Libuše Niklová působila víceméně celou svou kariéru, poprvé prezentuje na pražském Designbloku.

Křest monografie proběhl 10. října 2013 v Superstudiu Designblokuˈ13 zároveň s prezentací reedice hraček Libuše Niklové a nových návrhů současných designérů, Anny a Jerryho Kozových, Jana Čapka a Zuzany Lednické. Knihu společně pokřtili její autoři Petr Nikl, Tereza Bruthansová, Zuzana Lednická a vydavatelka Vladana Rýdlová s čelními představiteli Fatry a.s.
Monografie bude distribuována v síti Kosmas, k objednání i prostřednictvím: info@taktum.cz.

Tereza Bruthansová je historička umění, kurátorka, novinářka a autorka knih věnovaných designu. Dílem Libuše Niklové se dlouhodobě zabývá a společně se synem Libuše Niklové, umělcem Petrem Niklem, jsou jedněmi z mála, kteří mají sbírku hraček oblíbené designérky a zároveň se bezpečně orientují v její tvorbě. Monografie Libuše Niklové je nejen krásná kniha, ale i velice cenný dokument, který shromažďuje vše, co tato výjimečná návrhářka vytvořila. „K druhému vydání nás vedla nejen poptávka, neboť o knihu je stále velký zájem u nás i v zahraničí a je již dlouho zcela vyprodána, ale zejména fakt, že jsme od jejího prvního vydání objevili nejen některé nové údaje, ale rovněž – především díky Fatře a některým sběratelům – celou řadu hraček, které jsme dosud znali jen z černobílých fotografií. Mohli jsme je nyní vyfotografovat a knihu o ně obohatit. Jde například o první gumové hračky jako jsou Slon či Libuška, ale také o mnoho nafukovacích hraček včetně Housenky a Koníka, které díky tomu dnes Fatra znovu vyrábí. Také jsem monografii doplnila o aktuální informace o putovní retrospektivní výstavě, již jsme uspořádali ve Zlíně, v Praze a Paříži, a o letos v červnu otevřené stálé expozici Fatry v Muzeu města Napajedla. V novém vydání nechybí ani samostatná dvoustrana věnovaná Fatře a právě vzniklým novým hračkám od současných designérů, kteří tak navazují na práci paní Niklové.

Autorkou grafického designu knihy je Zuzana Lednická ze Studia Najbrt, která navrhla zároveň obaly na reedici hraček, podílela se na podobě nové expozice designérky Niklové v Napajedlích a v neposlední řadě také vytvořila několikabarevné i černobílé vzory pro kolekci nafukovacích míčů (k prodeji v rámci Designbloku).

 • Vydalo Taktum s.r.o.
 • Autorka: Tereza Bruthansová
 • Grafický design: Zuzana Lednická (Studio Najbrt)
 • Rok publikace: 2013
 • Počet stran: 300
 • Počet ilustrací a příloh: 490
 • Formát: 205 x 195 mm
 • Vazba: V8
 • Náklad: 1500
 • ISBN: 978-80-260-4827-5
 • Doporučená cena vč. DPH: 790 Kč

Galerie

hračky Libuše Niklové
Vladana Rýdlová, zástupci Fatry a.s., Petr Nikl A tereza Bruthansová
Hračky z Fatry
Míče Zuzany Lednické
Vladana Rýdlová, Tereza Bruthansová, Petr Nikl
manželé Kozovi
traktor a Koza
auto a pes Bulík Jana Čapka