taktum

Bittová a Čikori

31. 5. 2011, Divadlo Hybernia.
Koncert z cyklu Rebelující dámy české hudby.

Projekt

Iva Bittová

Zpěvačka, houslistka a skladatelka, která původně vystudovala hereckou konzervatoř.  Osobnost, pro kterou neexistují v hudbě žádné hranice, jedna z nejvýraznějších a nejoriginálnějších umělkyň současné české hudební scény. Všechny její projekty byly vždy velkými událostmi nejen u nás. Pohybuje se v mnoha hudebních žánrech, patří  k nim alternativa  (kapela Dunaj, spolupráce s Pavlem Fajtem či účinkování s Vladimírem Václavkem), experimentální jazz, rock či  klasická hudba (spolupráce se Škampovým kvartetem). Hostovala i v  Mozartově opeře Don Giovanni. Kromě zpěvu jsou jejím srdečním nástrojem housle. 

„Housle se staly mým životním hnacím motorem a důležitým průvodcem mou cestou životem, neboť stejně jako hra na tento úžasný nástroj vyžaduje přísný řád, tak i mé hledání a přístup k práci vyžaduje maximální píli,“  říká Iva Bittová. 

Hrála na mnoha místech po celém světě, Kateřinskou jeskyní v Moravském krasu počínaje a koncertem v Carnegie Hall konče. Je držitelkou několika prestižních cen Akademie populární hudby Anděl.  V roce 1996 v kategorii Zpěvačka roku a v roce 1997 v kategorii Alternativní hudební scéna. V roce 2001 pak získala cenu za projekt se skupinou Čikori v kategoriii Lidová a etnická hudba. Nejčastěji bývá přirovnávána k Laurie Anderson či Björk, i když její autorská tvorba a originální pojetí, charakterizovatelné jako “duet jednoho umělce”, nemá ve světě bližší srovnání. 

Sama o své tvorbě říká: “Dodnes se hledá pojmenování mého hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Mé skladby a kompozice vznikají z podnětu všedního života. Důležité je ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne.”

Čikori

Akustická hudební společnost Čikori vznikla v roce 1999. Občas se posluchači mylně domnívají, že čikori je romské slovo. Ve skutečnosti je to fonetický přepis anglického chicori – čekanka. Kmenoví zakladatelé Iva Bittová a Vladimír Václavek hudebně volně navázali na autorské skladby z úspěšného alba "Bílé Inferno" (1997). CD s názvem “Čikori”  vyšlo v roce 2001 a získalo výše zmíněnou cenu Anděl.  

V posledních letech žije Iva Bittová v USA a její spoluhráči z Čikori se plně věnují vlastním hudebním projektům na jazzové, rockové i alternativní scéně.

„Po dlouhé odmlce mi přichází spousta nabídek k obnovení Bílého Inferna i Čikori. Odstartovali jsme tedy novou etapu, obnovili člena hrajícího na trumpetu - Oskara Töröka, a ve snaze přinést také novější materiál s radostí přijímáme nabídky hrát opět nejen v ČR, ale i na festivalech po Evropě."

Na koncertě 31. 5. 2011 v Divadle Hybernia, který patří do cyklu Rebelující dámy české hudby, vystoupila Iva Bittová (zpěv, housle) a Čikori ve složení: Vladimír Václavek (akustická kytara), Oskar Török (trubka), Jaromír Honzák (kontrabas) a Miloš Dvořáček (bicí, perkuse).

Galerie

Iva Bittová a Čikori
Iva Bittová a Čikori
Iva Bittová a Čikori
Iva Bittová a Čikori
Iva Bittová a Čikori
Iva Bittová a Čikori